Zapraszamy do kontaktu

Tatry dla każdego

19 grudnia 2022 | Aktualności

Obcowanie z naturą zawsze miało zbawienny wpływ zarówno na rozwój dzieci, ich samopoczucie jak i na rehabilitację. W przypadku osób z niepełnosprawnością największą barierą jest utrudniona dostępność do niektórych niezwykłych miejsc, zwłaszcza polskich gór i obszarów bezpośrednio do nich przylegających. Szczęśliwie, dzięki ludziom o wielkim sercu i wytrwałości sytuacja ta ulega znaczącej poprawie, a w perspektywie najbliższych miesięcy szykuje się prawdziwa rewolucja.

Dostępne szlaki

Dzięki nowemu projektowi Tatrzańskiego Parku Narodowego o nazwie „Tatry dla wszystkich – zwiększenie dostępności Tatrzańskiego Parku Narodowego dla osób z niepełnosprawnościami” finansowanemu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w ramach programu „Obszar chroniony, obszar dostępny”, wybrane obiekty oraz szlaki poddawane są adaptacji do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnościami zarówno w obszarze ruchowym, jaki i wzroku oraz słuchu.

Jak deklaruje Maria Król – koordynatorka projektu – jednym z flagowych osiągnięć projektu ma stać się dostosowanie Doliny Strążyskiej dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. W tym celu na trasie pojawią się liczne udogodnienia, między innymi wygodne ławo – stoły, tyflomapa Giewontu a co najważniejsze, poprawiona zostanie nawierzchnia szlaków, dzięki czemu staną się one dostępne dla specjalistycznych wózków. Nagrany zostanie również audioprzewodnik, ułatwiający poruszanie się na szlaku osobom z niepełnosprawnością wzroku.

Wsparcie sprzętowe

Istotnym krokiem dla funkcjonowania programu stał się także zakup nowoczesnych sprzętów wspomagających górskie wyprawy. Mowa o dostawkach elektrycznych, oraz specjalistycznych wózkach Joëlette.

Dostawki elektryczne

Na potrzeby wędrówek zakupione będą dwie dostawki elektryczne, których zadaniem jest zapewnienie dodatkowego napędu wózkom inwalidzkim każdego typu. Wytrzymała bateria zapewnia napęd, a kierownica umożliwia samodzielne sterowanie wózkiem, dając tym samym znaczną niezależność i samodzielność kierującemu.

Specjalistyczne wózki Joëlette

Nowatorskim wsparciem wędrówek dla osób z niepełnosprawnością ruchową są specjalistyczne wózki Joëlette  francuskiej firmy Ferriol-Matrat. Pomysł włączenia ich do oferty wypożyczalni TPN pojawił się w wyjątkowych okolicznościach. Siostra Marii Król – Anna – w wieku 25 lat doznała rozległego udaru mózgu, w wyniku którego doznała ona znacznego paraliżu ciała. Fizyczne ograniczenia nie były jednak w stanie powstrzymać ogromnej pasji do gór, a siostrzana miłość i zrozumienie zmotywowały siostrę Anny do poszukiwania nowych możliwości związanych z dostępnością do najpiękniejszych tras.

Wszystkim pragnącym lepiej zrozumieć, jak silna jest miłość Anny Król do tatrzańskich szlaków zachęcamy do lektury artykułu Julii Kalęby. W niezwykły sposób przybliża ona historię młodej taterniczki, która pomimo swych znacznych ograniczeń i przy wsparciu wspaniałych przyjaciół podejmuje się zdobycia szczytu Mnicha.

https://plus.gazetakrakowska.pl/niepelnosprawna-taterniczka-na-szczycie-mnicha-historia-wojowniczej-anki/ar/c15-14225031

Widząc siłę i determinację siostry, Maria Król organizuje zrzutkę na zakup pierwszego wózka Joëlette, przez co rok 2021 mijał im na licznych testach. Te z kolei potwierdziły tylko nieprzeciętną funkcjonalność sprzętu i zaowocowały decyzją o włączeniu wózków do oferty wypożyczalni TPN. Zarówno wózek specjalny Joëlette, dedykowany dla starszych użytkowników, jak i Joëlette Kid, stworzony dla dzieci staną się niebawem dostępne dla wszystkich pragnących eksplorować nowe trasy.

Wiosna w TPN pod znakiem górskich wędrówek

Aktualnie trwają prace nad formalną stroną udostępniania nowego sprzętu związaną z regulaminem oraz szkoleniem instruktażowym, którego odbycie stanie się warunkiem koniecznym do bezpiecznego korzystania z wózków. Zakładając, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w maju 2023 wózki Joëlette trafią do szerokiego grona zainteresowanych, dając znacznie większą swobodę w pokonywaniu wybranych tatrzańskich szlaków.

 

Joëlette

Fot. Maria Król

Wózek Joëlette Kid dostępny również w ofercie MyWam Polska

Polskie góry są niezmiernie bliskie znacznej części zespołu MyWam Polska. Jako że siedziba naszej firmy mieści się w Chorzowie, weekendowe wypady na szlaki dla wielu stały się tym, czym dla innych spacery po miejskim parku. Tym sposobem trafiliśmy na trop wyjątkowego urządzenia, które, jak się szybko okazało już przetarło pierwsze szlaki w polskich górach dzięki działaniom Marii Król z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Tym sposobem zdecydowaliśmy się włączyć wózek Joëlette Kid do naszej oferty, aby umożliwić najmłodszym miłośnikom gór i wypraw eksplorację bardziej skomplikowanych terenów.

Wszystkich zainteresowanych modelem Joëlette Kid zapraszamy do zapoznania się z BROSZURĄ, oraz do KONTAKTU z nami, jak również do przetestowania wózka przy okazji wizyt w Tatrzańskim Parku Narodowym, gdzie już niedługo staną się one dostępne dla każdego.

 

DYSTRYBUTOR / PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: MyWam Polska sp. z o.o.

TO JEST WYRÓB MEDYCZNY.

UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ

UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ.

Tel. +48 32 720 28 11

Biuro

ul. Szczecińska 10, Chorzów