Choroba dziecka jest trudnym czasem zarówno dla pacjenta jak i jego najbliższej rodziny. Bardzo wymagająca jest zwłaszcza opieka nad dzieckiem z niepełnosprawnością. Na barkach opiekuna spoczywa bowiem obowiązek zapewnienia odpowiedniej, niejednokrotnie specjalistycznej opieki medycznej, dostępu do wielokierunkowej terapii i rehabilitacji, odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego oraz edukacji.
Dobór odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego do domu
Można śmiało stwierdzić, że to właśnie rehabilitacja pomaga wielu osobom w powrocie do zdrowia. Proces rehabilitacji zawsze zaczynamy z odpowiednio wykwalifikowanym fizjoterapeutą lub rehabilitantem, a z czasem kontynuujemy ją również w domu dzięki uzyskanym wskazówkom i zaleceniom. Często jest też tak, że wykonywanie ćwiczeń usprawniających wymaga zaopatrzenia w odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny.
Dlatego tak ważnym aspektem jest również stworzenie odpowiedniej przestrzeni w domu pacjenta. Aby przygotować dobre warunki dla dziecka w domu możemy wspomagać się dodatkowym sprzętem rehabilitacyjnym, który prawidłowo dobrany (w zależności od schorzenia) będzie jednym z wielu elementów, które będą miały wpływ na dalsze leczenie, a także na samopoczucie lub kondycję dziecka.
Wsparcie długofalowego procesu leczenia i rehabilitacji niejednokrotnie wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Z uwagi na różnorodność schorzeń wymagających stosowania sprzętu rehabilitacyjnego, opiekunowie często szukają pomocy w fundacjach, które pomagają dzieciom. Zazwyczaj dzieje się tak, kiedy uzyskaliśmy ogólnodostępne wsparcie w ramach limitu NFZ, dodatkowo skorzystaliśmy z pomocy PCPR, a wciąż brakuje nam, aby sfinalizować zakup drogiego sprzętu. Co wtedy? Szukamy innych rozwiązań. Jednym z nich są fundacje.
Zasady dofinansowania w Fundacjach
Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie ilość fundacji, które pomagają w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego ciągle wzrasta. Jedne są bardziej znane, a o innych dowiadujemy się z polecenia. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to, jakie mają założenia, jakie aktualnie realizują cele i programy, jak pomagają swoim podopiecznym. Zanim podejmiesz współpracę z fundacją, dowiedz się wcześniej czy spełnisz warunki formalne oraz materialne, aby uzyskać realną pomoc w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego. Pozyskane dodatkowe środki przy zakupie sprzętu rehabilitacyjnego, to także nadzieja, którą otrzymuje cała rodzina, która często jest pozostawiona sama sobie z własnymi problemami.
Szukając wsparcia finansowego w fundacji, warto skontaktować się z osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń (jeśli jest podany numer kontaktowy koniecznie zadzwoń i dopytaj o szczegóły). Zazwyczaj podstawowe informacje, o tym jak można uzyskać pomoc znajdziesz na stronie internetowej fundacji. W większości niezbędne jest napisanie uzasadnionej prośby lub wypełnienie odpowiedniego formularza oraz dołączenie pełnej dokumentacji, na tej podstawie weryfikowana jest osoba, która ma skorzystać z pomocy fundacji (czasami wystarczy to wykonać online, a bywa i tak, że trzeba to wysłać tradycyjnym listem pod wskazany adres). Można zacząć współpracę z organizacjami, które działają na ogólnokrajową skalę, jak i z tymi które mamy obok siebie i działają lokalnie.
Wybrane Fundacje, które pomagają w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego
Jeśli brakuje Ci środków na zakup sprzętu rehabilitacyjnego skorzystaj z indywidualnej pomocy Fundacji:
Fundacja WOŚP
– Udzielają pomocy tylko dzieciom i osobom niepełnosprawnym do 26. roku życia.
– Fundacja WOŚP udziela dofinansowania urządzeń do rehabilitacji domowej.
– Fundacja może zakupić jednej osobie sprzęt rehabilitacyjny raz na trzy lata.
– Średni czas oczekiwania na odpowiedź wynosi ok 3 miesiące.
Fundacja Radia ZET
https://www.fundacjaradiazet.pl/
– Fundacja Radia ZET pomaga osobom szczególnie potrzebującym: chorym, niepełnosprawnym, szczególnie dzieciom.
– Finansują rehabilitację, zakup sprzętu, leków i środków medycznych.
– Fundacja może zakupić jednej osobie sprzęt rehabilitacyjny raz na trzy lata.
– Średni czas oczekiwania na odpowiedź wynosi ok 2 miesiące.
Fundacja PZU
– Fundacja PZU przyznaje dotacje osobom fizycznym, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.
– Fundacja wspiera w zakresie finansowania leczenia, rehabilitacji czy zakupu leków i sprzętu rehabilitacyjnego w ramach pomocy społecznej.
– Dofinansowanie na rzecz tej samej osoby może zostać przyznane tylko raz.
– Średni czas oczekiwania na odpowiedź wynosi ok 2 miesiące.
Najważniejsze to mieć CEL i starać się go zrealizować. Z doświadczenia wiemy, że od podjęcia decyzji o zakupie, wyborze sprzętu rehabilitacyjnego, przymiarki do niego, skonfigurowania dodatkowego wyposażenia, otrzymania wniosku od lekarza specjalisty, podpisania umowy z PCPR lub pozyskania dodatkowych środków na sfinalizowanie zakupu to czasem długa i kręta droga. Pamiętaj, żeby odpowiednio wcześniej zacząć załatwiać formalności, aby maksymalnie skrócić termin dostawy sprzętu rehabilitacyjnego.
Justyna Pałaszewska