Zapraszamy do kontaktu

Pionizacja – ważny element rehabilitacji dziecka z niepełnosprawnością

8 października 2020 | Blog

Każde dziecko z niepełnosprawnością wymaga szczególnej opieki i wzmożonej troski. Na ich opiekunach spoczywa wyjątkowo ważne i odpowiedzialne zadanie, polegające na zapewnieniu dziecku możliwie jak najlepszych warunków życia i rozwoju. W zależności od typu i stopnia niepełnosprawności pod czujnym okiem lekarzy specjalistów i rehabilitantów podejmują się codziennych starań by utrzymać swoje dziecko w zdrowiu i umożliwić mu cieszenie się życiem.

U podstaw pracy z dziećmi cierpiącymi na schorzenia neurologiczne, takie jak MPD leży odpowiednio wcześnie rozpoczęta pionizacja. Jest ona szczególnie ważna już w pierwszym roku życia dziecka, kiedy jego wzrost jest najbardziej intensywny, a wszelkie zaniedbania mogą nieść za sobą istotne dla rozwoju podopiecznego konsekwencje. Aby nie dopuścić do powstawania przykurczy lub deformacji, zaleca się stosowanie ortez już około 7 – 8 miesiąca życia, samą pionizację natomiast można rozpocząć już miesiąc później.

 

Dlaczego pionizacja jest taka ważna?

 

Codzienne starania w utrzymaniu stabilnej, pionowej pozycji ciała dziecka z niepełnosprawnością są niezbędne dla utrzymania go w zdrowiu. Mają ogromny wpływ zarówno na prawidłowe funkcjonowanie organizmu dziecka, jak i na sferę jego psychicznego i emocjonalnego rozwoju.

 

Jakie korzyści płyną z pionizacji dziecka z niepełnosprawnością?

 

  1. Umożliwia wzrost gęstości kości poprzez jej prawidłowe dociążenie, co zmniejsza ryzyko złamań
  2. Ćwiczenia rozciągające w pozycji pionowej zapobiegają występowaniu przykurczy i deformacji w obrębie kończyn dolnych i miednicy
  3. Wpływa na prawidłowe oddychanie, a co za tym idzie – lepsze dotlenienie organizmu dziecka
  4. Reguluje prawidłowy przepływ krwi
  5. Aktywuje mięśnie brzucha, prawidłowe trawienie oraz wydalanie
  6. Umożliwia dzieciom aktywną interakcję twarzą w twarz, co w znaczący sposób wpływa na jego kondycję psychiczną i aktywne budowanie relacji społecznych

Oczywiście wszelkie ćwiczenia pionizujące, zakres ruchów i czas ich trwania muszą być skonsultowane z lekarzem i rehabilitantem. Będzie on w stanie pokierować opiekuna zarówno jeśli chodzi o dobór ćwiczeń jak i sprzętu, na którym będą wykonywane.

 

Urządzenia pionizujące – niezastąpione wsparcie w rehabilitacji

 

W zależności od wieku dziecka rekomendowane są sprzęty o różnych właściwościach i rozmiarach. Idąc tym tropem przedstawiamy wybrane sprzęty przeznaczone do rehabilitacji w pionie dostępne w naszej ofercie.

 

HKAFO

 

HKAFO firmy ERHEM jest ortezą obejmującą obręcz biodrową, uda, golenie i stopy. Występuje w trzech wersjach: .BASIC, .ORTHO i .NEURO. Wszystkie modele umożliwiają stabilizację kończyn dolnych miednicy oraz tułowia podczas pionizacji oraz nauki chodu.

HKAFO.BASIC to orteza przeznaczona dla najmłodszych pacjentów. Umożliwia pionizację, zmianę środka ciężkości, trening balansu oraz reakcji nastawczych. Posiada możliwość regulacji długości szyn stawu biodrowego i skokowego.

kod NFZ H.031.01

HKAFO.ORTHO z wykorzystaniem zawiasów 1R/15 stopni, 1E/30 stopni rekomendowana jest dla starszych pacjentów. Umożliwia pionizację, trening balansu oraz początki przemieszczania się. Zastosowanie dodatkowych wkładek AFO/DAFO do obuwia zapewnia większą swobodę w nauce oraz doskonaleniu chodzenia.

kod NFZ H.031.01

Posiada 2 wersje zawiasów stawu biodrowego:

1R/15 stopni – pozwala na unieruchomienie lub ograniczenie zakresu ruchu z regulacją co 15 stopni

1R/30 stopni – pozwala na unieruchomienie lub ograniczenie zakresu ruchu z regulacją co 30 stopni

 

HKAFO.NEURO  – NOWOŚĆ w naszej ofercie – z wykorzystaniem zawiasów 2 STEP LOCK lub 1 STEP LOCK rekomendowana jest do prowadzenia aktywnej rehabilitacji, która pozwala angażować pacjenta w proces jego usprawniania.

Funkcjonuje ona w dwóch trybach, w zależności od potrzeb małego pacjenta:

Tryb STAND umożliwia w warunkach domowych wzmacnianie całej sylwetki podczas prób wstawania i pionizacji. Pozwala na łatwe przechodzenie z siedzenia do stanie i odwrotnie. Orteza automatycznie rygluje wszystkie stawy po uzyskaniu pełnego wyprostu oraz pozwala na szybkie zwolnienie blokady i przejścia do siadu. Zapewnia aktywną pionizację oraz uczestnictwo pacjenta w procesie zmiany pozycji.

kod NFZ H.031.01

W trybie WALK wraz z opiekunem lub terapeutą pozwala na trening antygrawitacyjny z wykorzystaniem elementów chodu jak kontrola miednicy, podpór obunóż, wykrok i zakrok. Pozwala na swobodny ruch w stawie w zakresie 30 stopni zgięcia w stawie kolanowym oraz zgięcia i wyprost w stawie biodrowym (30 – 0 – 30). Szybkie zwolnienie blokady odbywa się od 30 stopni pozwalając na płynne przejście do siadu. Pacjent w asekurowanym zakresie 30 stopni ćwicz samodzielny ruch zgięcia i wyprostu podczas chodu, jednocześnie próbując pokonać własny ciężar w trakcie podporu obunóż oraz wykroku i zakroku.

kod NFZ H.031.01

 

PIONIZATOR STATYCZNY

 

ERH 90NOWOŚĆ w naszej ofercie – daje możliwość pionizowania bez dodatkowych urządzeń. Przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży i występuje w trzech rozmiarach*.

Pionizator umożliwia mobilność w pionie, korzystnie wpłynie na drenaż dróg moczowych oraz układ krążenia, ułatwiając procesy trawienne. Pomoże również zmniejszyć przykurcze oraz zapobiegać odleżynom. Posiada  płynną regulację wysokości stolika, a także regulację wysokości, głębokości oraz szerokości podparcia stawów kolanowych. Dodatkowo regulowane są także podstawy obejmujące stopy. W wersji 2D umożliwiaja regulację przód – tył, odwiedzenie – rotacja, szerokość obejmowanego obuwia, a w wersji 3D dodatkowo posiada płynną regulację zgięcia podeszwowego stopy – rozwiązanie dedykowane pacjentom z przykurczem ścięgna Achillesa.

kod NFZ P.125

* Tabela rozmiarów

 

Pionizator statyczny ERH 90 doskonale sprawdza się również w parze z HKAFO. Po zdemontowaniu elementu podparcia stawów kolanowych możemy z łatwością dopasować go do każdego rodzaju HKAFO w zależności od rozmiarów dziecka.

PIONIZATOR STATYCZNY + HKAFO

 

 

Istotnym jest aby do rehabilitacji dziecka podejść całościowo. Pionizacja stanowi podstawowy element tej układanki, jednak aby rezultaty naszych starań miały szerszy zasięg należy posiłkować się również innymi formami terapii. Każda z nich obejmuje odrębny aspekt zdrowia dziecka, za to wszystkie razem poukładane zgodnie z indywidualnymi potrzebami dziecka pomogą nam osiągnąć lepsze efekty. Naturalnie wszystko powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarzy specjalistów oraz po konsultacji z doświadczonym rehabilitantem.

 

WAŻNE INFORMACJE

  1. kod NFZ H.031.01 (dla dzieci) – orteza obejmująca obręcz biodrową, uda, golenie i stopy (typu HKAFO) / Limit 2500 zł
  2. kod NFZ P.125 – pionizator / Limit 2000 zł

 

Katarzyna Kowalska – Franka

 

DYSTRYBUTOR / PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: MyWam Polska sp. z o.o.

TO JEST WYRÓB MEDYCZNY.

UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ

UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ.

Tel. +48 32 720 28 11

Biuro

ul. Szczecińska 10, Chorzów