Zapraszamy do kontaktu

Finansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego w Fundacjach

30 października 2020 | Blog

Choroba dziecka jest trudnym czasem zarówno dla pacjenta jak i jego najbliższej rodziny. Bardzo wymagająca jest zwłaszcza opieka nad dzieckiem z niepełnosprawnością. Na barkach opiekuna spoczywa bowiem obowiązek zapewnienia odpowiedniej, niejednokrotnie specjalistycznej opieki medycznej, dostępu do wielokierunkowej terapii i rehabilitacji, odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego oraz edukacji.

 

Dobór odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego do domu

 

Można śmiało stwierdzić, że to właśnie rehabilitacja pomaga wielu osobom w powrocie do zdrowia. Proces rehabilitacji zawsze zaczynamy z odpowiednio wykwalifikowanym fizjoterapeutą lub rehabilitantem, a z czasem kontynuujemy ją również w domu dzięki uzyskanym wskazówkom i zaleceniom. Często jest też tak, że wykonywanie ćwiczeń usprawniających wymaga zaopatrzenia w odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny.

Dlatego tak ważnym aspektem jest również stworzenie odpowiedniej przestrzeni w domu pacjenta. Aby przygotować dobre warunki dla dziecka w domu możemy wspomagać się dodatkowym sprzętem rehabilitacyjnym, który prawidłowo dobrany (w zależności od schorzenia) będzie jednym z wielu elementów, które będą miały wpływ na dalsze leczenie, a także na samopoczucie lub kondycję dziecka.

Wsparcie długofalowego procesu leczenia i rehabilitacji niejednokrotnie wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Z uwagi na różnorodność schorzeń wymagających stosowania sprzętu rehabilitacyjnego, opiekunowie często szukają pomocy w fundacjach, które pomagają dzieciom. Zazwyczaj dzieje się tak, kiedy uzyskaliśmy ogólnodostępne wsparcie w ramach limitu NFZ, dodatkowo skorzystaliśmy z pomocy PCPR, a wciąż brakuje nam, aby sfinalizować zakup drogiego sprzętu. Co wtedy? Szukamy innych rozwiązań. Jednym z nich są fundacje.

 

Zasady dofinansowania w Fundacjach

 

Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie ilość fundacji, które pomagają w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego ciągle wzrasta. Jedne są bardziej znane, a o innych dowiadujemy się z polecenia. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to, jakie mają założenia, jakie aktualnie realizują cele i programy, jak pomagają swoim podopiecznym. Zanim podejmiesz współpracę z fundacją, dowiedz się wcześniej czy spełnisz warunki formalne oraz materialne, aby uzyskać realną pomoc w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego. Pozyskane dodatkowe środki przy zakupie sprzętu rehabilitacyjnego, to także nadzieja, którą otrzymuje cała rodzina, która często jest pozostawiona sama sobie z własnymi problemami.

Szukając wsparcia finansowego w fundacji, warto skontaktować się z osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń (jeśli jest podany numer kontaktowy koniecznie zadzwoń i dopytaj o szczegóły). Zazwyczaj podstawowe informacje, o tym jak można uzyskać pomoc znajdziesz na stronie internetowej fundacji. W większości niezbędne jest napisanie uzasadnionej prośby lub wypełnienie odpowiedniego formularza oraz dołączenie pełnej dokumentacji, na tej podstawie weryfikowana jest osoba, która ma skorzystać z pomocy fundacji (czasami wystarczy to wykonać online, a bywa i tak, że trzeba to wysłać tradycyjnym listem pod wskazany adres). Można zacząć współpracę z organizacjami, które działają na ogólnokrajową skalę, jak i z tymi które mamy obok siebie i działają lokalnie.

 

Wybrane Fundacje, które pomagają w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego

 

Jeśli brakuje Ci środków na zakup sprzętu rehabilitacyjnego skorzystaj z indywidualnej pomocy Fundacji:

 

Fundacja WOŚP 

 

https://www.wosp.org.pl/

 

– Udzielają pomocy tylko dzieciom i osobom niepełnosprawnym do 26. roku życia.

– Fundacja WOŚP udziela dofinansowania urządzeń do rehabilitacji domowej.

– Fundacja może zakupić jednej osobie sprzęt rehabilitacyjny raz na trzy lata.

– Średni czas oczekiwania na odpowiedź wynosi ok 3 miesiące.

 

Fundacja Radia ZET 

 

https://www.fundacjaradiazet.pl/

 

– Fundacja Radia ZET pomaga osobom szczególnie potrzebującym: chorym, niepełnosprawnym, szczególnie dzieciom.

– Finansują rehabilitację, zakup sprzętu, leków i środków medycznych.

– Fundacja może zakupić jednej osobie sprzęt rehabilitacyjny raz na trzy lata.

– Średni czas oczekiwania na odpowiedź wynosi ok 2 miesiące.

 

Fundacja PZU 

 

https://fundacja.pzu.pl/

 

– Fundacja PZU przyznaje dotacje osobom fizycznym, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

– Fundacja wspiera w zakresie finansowania leczenia, rehabilitacji czy zakupu leków i sprzętu rehabilitacyjnego w ramach pomocy społecznej.

– Dofinansowanie na rzecz tej samej osoby może zostać przyznane tylko raz.

– Średni czas oczekiwania na odpowiedź wynosi ok 2 miesiące.

 

Najważniejsze to mieć CEL i starać się go zrealizować. Z doświadczenia wiemy, że od podjęcia decyzji o zakupie, wyborze sprzętu rehabilitacyjnego, przymiarki do niego, skonfigurowania dodatkowego wyposażenia, otrzymania wniosku od lekarza specjalisty, podpisania umowy z PCPR lub pozyskania dodatkowych środków na sfinalizowanie zakupu to czasem długa i kręta droga. Pamiętaj, żeby odpowiednio wcześniej zacząć załatwiać formalności, aby maksymalnie skrócić termin dostawy sprzętu rehabilitacyjnego.

 

Justyna Pałaszewska

DYSTRYBUTOR / PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: MyWam Polska sp. z o.o.

TO JEST WYRÓB MEDYCZNY.

UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ

UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ.

Tel. +48 32 720 28 11

Biuro

ul. Szczecińska 10, Chorzów