Zapraszamy do kontaktu

Ortotyka dziecięca kończyn dolnych

19 stycznia 2022 | Blog

Budowa nóg w pierwszych latach życia dziecka – dynamiczne zmiany

 

Nogi pełnią w naszym organizmie kluczowe zadania. Ich budowa jest jednocześnie solidna oraz skomplikowana, przez co na tyle plastyczna aby w szybkim tempie rosnąć wraz z dzieckiem i jednocześnie dostosowywać się do nowych obciążeń oraz reagować na zmiany podłoża.

Stopa małego dziecka posiada poduszkę tłuszczową, przez co wygląda na pulchną. Aparat więzadłowy jest luźny a mięśnie nie są gotowe na większe obciążenia. Kolana niemowląt ustawione są w pozycji szpotawej, czyli „na zewnątrz” i sytuacja ta może trwać do ok. 2 roku życia. Z czasem nogi dziecka prostują się by w kolejnej fazie przybrać postawę koślawą, co przypada na 3,4 rok życia dziecka.  U prawidłowo rozwijającego się dziecka wada ta koryguje się do mniej więcej 7 roku życia. Przy optymalnej aktywności fizycznej oraz diecie, kształtowanie się stóp oraz kolan dziecka przebiega harmonijnie, a wszelkie drobne niedoskonałości można korygować dzięki odpowiednim ćwiczeniom i nawykom.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci z zaburzeniami neurologicznymi, jak na przykład Mózgowe Porażenie Dziecięce. W tej sytuacji nierzadko rodzice zmuszeni są skorzystać z możliwości chirurgii ortopedycznej, zajęć rehabilitacyjnych oraz wkładek i ortez, wspierających prawidłowe ustawienie stopy i kolan. Ma to istotne znaczenie przy późniejszych próbach pionizacji, poruszania się przy pomocy chodzików a także przy edukacji lub reedukacji chodu. Niemałe znaczenie mają również wszelkie działania i sprzęty pomagające w niwelowaniu przykurczy i dalszych deformacji kończyn w przypadku dzieci siedzących i leżących.

W naszej ofercie znajduje się szereg wyrobów medycznych, których celem jest korekcja i stabilizacja kończyn dolnych. Dokonując wyboru tych produktów koncentrujemy się głownie na doskonałej jakości oraz kompatybilności grup produktów, dlatego proponując Państwu rozwiązania firmy ERHEM mamy pewność, że otrzymają Państwo produkty doskonale dostosowane do potrzeb małych pacjentów.

 

AFO EXTRA LONG

 

Aparat występuje w dwóch wariantach:

Zaopatrzenie spoczynkowe lub nocne – dla pacjentów siedzących, wózkowych, jako profilaktyka zniekształceń i deformacji, utrwalające efekty interwencji ortopedyczno – chirurgicznych, stabilizująco-unieruchamiające podczas pionizacji.

Zaopatrzenie dynamiczne – dla pacjentów chodzących z przewaga zgięcia podeszwowego stopy oraz chodem na palcach, ze wzmożonym napięciem mięśniowym, spastyką.

 

Extra Long

 

Orteza zapewnienia jeszcze lepszą stabilizację goleni. Posiada dwuwarstwową budowę: warstwa wewnętrzna umożliwia korekcję ustawienia pięty oraz śródstopia, natomiast warstwa zewnętrzna o zróżnicowanej sprężystości zapewnia unieruchomienie oraz właściwą stabilizację podczas pionizacji lub chodu. Zapewnia pełen komfort oraz redukuje możliwość wystąpienia punktowego ucisku na łydkę. Górna część cholewki zabezpieczona jest od wewnątrz miękką pianką.

Aparat skutecznie unieruchamia staw skokowy w pozycji pośredniej, ogranicza zgięcie grzbietowe i podeszwowe stopy, pozycjonuje kolano, staw skokowy oraz śródstopie. Wersja extra long zapewnienia jeszcze lepszą stabilizację goleni.

 

DAFO ACTIVE

 

Orteza korygująca zaburzenia osiowe w płaszczyźnie czołowej. Bardzo dobrze sprawdza się, gdy osłabione jest zgięcie grzbietowe stopy oraz śródstopia bez niestabilności kolana (wersja z ograniczeniem zgięcia podeszwowego stopy),a także przy wzmożonym napięciu mięśniowym, które powoduje znaczne zaburzenia osi stawu, śródstopia i przedniej części stopy podczas chodu ( wersja bez ograniczenia zgięcia grzbietowego i podeszwowego stopy). Znajduje także zastosowanie przy nadmiernym zgięciu podeszwowym, które powoduje chód na palcach przy dobrze rozwiniętej umiejętnością chodzenia (wersja z ograniczeniem zgięcia podeszwowego stopy).

Active

Przeznaczona dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami chodu w przebiegu schorzeń i dysfunkcji centralnego lub obwodowego układu nerwowego. Umożliwiają poprawę warunków statycznych lub funkcjonalnych  w obrębie stawu skokowego oraz stopy. Obejmuje goleń,  staw skokowy oraz stopę, ogranicza zgięcie podeszwowe z zachowaniem zgięcia grzbietowego, koryguje ustawienie stopy względem podudzia, przeciwdziała zaburzeniom osi stawu oraz przywraca jego funkcjonalny ruch.

 

ERH 45/2

 

Orteza znajduje zastosowanie przy zaburzeniach osi stawów kolanowych w  postaci koślawości lub szpotawości kolan oraz przy Chorobie Blounta.

Orteza o działaniu statycznym przeznaczona jest do stosowania dziennego lub nocnego. Stabilizuje całą kończynę w wyproście oraz oddziałuje korekcyjnie.

Występuje w dwóch wersjach:

VALGUS – Korekcja koślawości. Szyna od strony zewnętrznej uda

VARUS – Korekcja szpotawości. Szyna od strony wewnętrznej uda

45 2

W celu dostosowania do wzrostu pacjenta orteza posiada możliwość wydłużenia w górnej jej części. Miękka pianka w części stopowej zabezpiecza stopę przed odgnieceniami podczas stosowania. Zmiana długości taśm peloty stawu kolanowego zwiększa działanie korekcyjne.

 

ERH 67/1  – aparat szynowo – opaskowy na całą kończynę dolną z sandałem

 

Są to aparaty przeznaczone dla pacjentów z przykurczem lub spastyką zginaczy stawu kolanowego oraz stopy w przebiegu: pourazowego uszkodzenia mózgu, mózgowego porażenia dziecięcego, przepukliny oponowo – rdzeniowej, powikłań po złamaniach.

67 1

Posiada trzy rodzaje zawiasów stawu kolanowego:

DYNAMIC EXTENSE – zawias wyposażony jest w pneumatyczny mechanizm wyprostny stawu powodujący ciągły oraz płynny ruch rozciągania (redresji) przykurczonych mięśni. Zawias umożliwia określenie zakresu ruchu w jakim odbywać się ma praca wyprostna. Siła mechanizmu rozciągającego dobierana jest indywidualnie. Dynamiczny charakter ortezy pozwala na zgięcie stawu w trakcie pracy wyprostnej.

MANUAL EXTENSE – orteza w tej wersji wyposażona jest w nastawny zawias, umożliwiający płynną, dowolną zmianę kąta zgięcia lub wyprostu stawu. Orteza z wykorzystaniem zawiasu manual extense nie pozostawia swobodnego ruchu w stawie. Unieruchamia go w dowolnej pozycji. Regulacja kąta zgięcia lub wyprostu stawu odbywa się poprzez obrót mechanizmu ślimakowego bezpośrednio w zawiasie. Orteza w miarę postępu rehabilitacji pozwala na stopniowe zwiększanie wyprostu.

SYSTEM 3 W 1 – uniwersalność w ramach jednej ortezy pozwala na selektywne stosowanie jej części. Na całą kończynę dolną (KAFO),,wyłącznie na staw kolanowy, na samą stopę i podudzie (AFO/DAFO). Miękka pianka wewnątrz części stopowej ortezy zabezpiecza stopę przed odgnieceniami.

Działanie aparatu ma duży wpływ na stabilizację  kończyny dolnej. Oddziałuje wyprostnie na staw kolanowy oraz stopę i pozwala przywrócić oraz utrzymać właściwą długość mięśni zginających kolano oraz stopę.

 

Te i inne produkty ortotyczne dedykowane dla kończyn dolnych, a także górnych oraz tułowia znajdą Państwo w naszej ofercie. W przypadku szczegółowych pytań bardzo prosimy o kontakt z naszymi KONSULTANTAMI MEDYCZNYMI, którzy udzielą Państwu wszelkich niezbędnych informacji, a także umówią spotkanie z naszymi PRZEDSTAWICIELAMI w Państwa regionie.

 

Katarzyna Kowalska – Franka

DYSTRYBUTOR / PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: MyWam Polska sp. z o.o.

TO JEST WYRÓB MEDYCZNY.

UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ

UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ.

Tel. +48 32 720 28 11

Biuro

ul. Szczecińska 10, Chorzów