Zapraszamy do kontaktu

Rehabilitacja w domu – niezbędna rutyna

18 stycznia 2021 | Blog

CO możemy zrobić i JAK możemy to zrobić?

 

Każde dziecko z niepełnosprawnością wymaga szerokiej opieki i wzmożonej troski. Oprócz dobrze dobranego sprzętu w którym jest pionizowane oraz wózka, na którym się porusza, należałoby się także pochylić nad pomocami w codziennej rehabilitacji, takimi jak wałki, półwałki, kliny, piłki do ćwiczeń itp. W zależności od typu i stopnia niepełnosprawności pod czujnym okiem rehabilitantów rodzice także mogą podjąć codzienne starania by utrzymać swoje dziecko w zdrowiu i umożliwić mu cieszenie się życiem.

 

 

U podstaw pracy z dziećmi cierpiącymi na schorzenia neurologiczne, takie jak MPD czy przepuklina oponowo rdzeniowa leży odpowiednio wcześnie rozpoczęta rehabilitacja z pomocą elementów takich, jak wałki, półwałki, kliny, piłki, poduszki do nauki utrzymania równowagi i inne tego typu akcesoria. Jest ona szczególnie ważna już w pierwszym roku życia dziecka, kiedy jego wzrost jest najbardziej intensywny, a wszelkie zaniedbania mogą nieść za sobą istotne dla rozwoju podopiecznego konsekwencje.

 

Dlaczego ćwiczenia z pomocą kształtek są ważne?

 

Codzienne rozciąganie, nauka utrzymania równowagi oraz szereg innych ćwiczeń są niezbędne dla jeszcze większych efektów rehabilitacji. Mają ogromny wpływ zarówno na prawidłowe funkcjonowanie organizmu dziecka, jak i jego rozwój emocjonalny. Bliski kontakt podczas ćwiczeń sprawia że dziecko czuje się bezpiecznie.

 

 

 

 

Korzyści z ćwiczeń z kształtkami?

 

Regularne ćwiczenia rozciągające w pozycji stojącej, siedzącej jak i leżącej zapobiegają występowaniu przykurczy i deformacji w obrębie kończyn dolnych i miednicy

Odpowiednio wypracowana pozycja siedząca prawidłowo wpływa na oddychanie, a co za tym idzie – lepsze dotlenienie organizmu dziecka

Aktywuje mięśnie brzucha i miednicy co zdecydowanie wpływa na poprawę pozycji siedzącej, która tak ważna jest podczas pozycji siedzącej na wózku, w którym dziecko spędza dużo czasu.

Odpowiednia i wypracowana pozycja siedząca wpływa także na prawidłowe trawienie oraz wydalanie.

 

Ważne!

 

Oczywiście wszelkie ćwiczenia z kształtkami powinny być dobrane do możliwości dziecka jak również na początku powinny być wykonywane przez rodzica pod bacznym okiem rehabilitanta. Będzie on w stanie skorygować opiekuna jeśli ten będzie wykonywał coś nie zgodnie ze sztuką.

 

Dodatkowo:

 

Jeśli potrzebujesz fachowego doradztwa w zakresie akcesoriów do ćwiczeń domowych, skontaktuj się z nami klikając TUTAJ. Pomożemy dobrać odpowiedni sprzęt i doradzimy, jak efektywnie wykorzystać wszystkie ich właściwości.

Zachęcamy także do przeczytania artykułu o pionizacji, którą również można, a często należy regularnie stosować podczas codziennej rehabilitacji – również w warunkach domowych. Znajdziesz go klikając TUTAJ.

Szczegółowe informacje o naszych produktach znajdziesz w poszczególnych działach na stronie oraz w naszym katalogu, którego znajdziesz TUTAJ.

Dorota Cyranowicz

Zapraszamy do kontaktu

Tel. +48 32 720 28 11

Biuro

ul. Szczecińska 10, Chorzów